: 09126522521

«قلعه‌ی حیوانات»

«قلعه‌ی حیوانات»

«قلعه‌ی حیوانات»

  • 0

«قلعه‌ی حیوانات»

این کتاب نوشته‌ی “جورج اورول” زاده‌ی ۲۵ژوئن۱۹۰۳، داستان‌نویس، روزنامه نگار، منتقدِ ادبی و شاعرِ انگلیسی می‌باشد. او را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پُرفروشِ “مزرعه‌ی حیوانات” که در سال۱۹۴۵ میلادی منتشر شد و نیز رمانِ”۱۹۸۴” می‌شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتابِ دیگری از یک نویسنده‌ی قرن بیستمی، فروش داشته‌اند. او همچنین با نقدهای پُرشماری که بر کتاب‌ها می‌نوشت، بهترین وقایع‌نگارِ فرهنگ و ادب انگلیسی قرن شناخته می‌شود. قلعه‌ی حیوانات، هجویه‌ای است علیه خیزش‌های اجتماعی در جوامعی که رهبری آن قیام‌ها، به دست افراد ناشایسته و فرصت‌طلب افتاده است.

«موضوع این کتاب، یک داستان اجتماعی و سیاسی درباره‌ی گروهی از حیوانات اهلی است که مورد بدرفتاری صاحب مزرعه قرار دارند و در اقدامی آرمان‌گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه(آقای جونز) را از مزرعه‌اش فراری می‌دهند تا خود اداره‌ی مزرعه را به‌دست بگیرند و برابری و رفاه را برقرار سازند. گروهی از خوک‌ها رهبری این جنبش را بر عهده می‌گیرند اما پس از مدتی همچون آقای جونز، به بهره‌کشی از حیوانات مزرعه می‌پردازند و هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کنند و…، داستان این کتاب نشان دهنده‌ی انقلابی است که بر اساس برادری و برابری شکل می‌گیرد، ولی در آخر با شکست مواجه می‌شود. در ابتدا گروهی از حیوانات مزرعه انقلاب می‌کنند و قوانینی را برای پایه‌ریزی جامعه‌ای مبتنی بر مساوات و برابری به تصویب می‌رسانند، ولی این قوانین به تدریج زیر پا گذاشته می‌شود و…»

نکته‌ی جالبی که در این کتاب وجود دارد، ‌تغییر کردن تدریجی اصول و قوانین اساسی انقلاب و همچنین فراموش کاری مردم در طول تاریخ می‌باشد. نویسنده؛ نتایج تلخ یک انقلاب را نشان می‌دهد و بیان می‌کند که تمامی انقلاب‌ها بر ضد دیکتاتوری، ضمینه‌ساز دیکتاتوریِ دیگری است.

مقالات مرتبط
    ارسال نظر

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.